Üritused
Mises Circle Tallinn
Igal teisel neljapäeval koguneme kell 18:30 Tallinna kesklinnas, koha valik sõltub eelnevalt endast teada andnute kogusest. Oodatud on kõik huvilised, kes soovivad esitada konkreetseid küsimusi, avaldada vabalt valitud teemal arvamust või niisama veeta aega mõnusas seltskonnas. Meeldiva söögi ja joogiga läheb jutt alati libedamalt.
Jooksev info koosistumistest avaldub meie Facebook’i lehel, kus saab ka oma osalemisest teada anda.
Juba toimunud üritustest leiab täiendavat informatsiooni siit.
2013
Neljapäeval 11. aprillil, kell 18:00 – Seminar: Eesti ja Ameerika Ühendriigid finantskriisis – mida meil on õppida?
Asukoht – LHV Panga kliendikontor, Tartu mnt. 2 Tallinn
Aset leidva seminari teemaks on vead majanduspoliitikas, mis viisid kinnisvara buumini ja sellele järgnenud kriisini Ameerika Ühendriikides ja paljudes teisteski maades, nende seas ka Eestis. Samuti käsitletakse mõningaid müüte Eestist ja siinsest majanduskriisist. Peaesinejaks on filmitegija Jimmy Morrison. Tema käte all sündinud dokumentaal nimega “The Bubble” ootab lähikuudel avaldamist. Film põhineb Tom Woodsi New York Timesi bestselleril “Meltdown” ja sisaldab intervjuusid mitmete majandusteadlaste ja finantsanalüütikutega, kes suutsid kinnisvara mulli lõhkemist ja tänast kriisi ette näha. Filmi kodulehekülg on http://thebubblefilm.com/.
Jimmy kõne teemaks on “Mida saavad eestlased õppida ameeriklaste vigadest.”
Lisaks esineb üritusel Robert Müürsepp Misese Instituudist, kes räägib mõningatest väärarusaamadest Eestist seoses tänase kriisiga. Robert on juhtivstatistik Statistikaametis.
Kogu üritus kestab koos küsimuste ja vastuste sektsiooniga ligikaudu 2 tundi.
Üritus on inglise keelne.
Palume ennast registreerida ka meie Facebooki ürituse lehel.
2012
Neljapäeval 12. juulil, kell 18:30 – Daniel Mitchell: Tsentraliseerimine teoorias ja praktikas
Asukoht – LHV Panga kliendikontor, Tartu mnt. 2 Tallinn
Esinema tuleb varemgi Eestit külastanud Ameerika Ühendriikides asuva Cato Instituudi vanemteadur rahvusvahelise maksunduse alal Daniel J. Mitchell. Ta toetab proportsionaalset tulumaksu ja rahvusvahelist maksukonkurentsi. Tema kirjutised on ilmunud Wall Street Journali, New York Timesi, Investor’s Business Daily ja Washington Timesi veergudel. Hiljuti kiritseeris Dan teravalt ka Paul Krugmani Eestit käsitlevaid kirjutisi. Huvilistel on võimalik tutvuda meie külalise seisukohtadega blogis International Liberty (Rahvusvaheline vabadus).
Üritus on inglise keeles
Piiratud kohtade tõttu palume tulijatel endast teada anda Facebookis.
Teisipäeval 24. aprillil, kell 18:30 – Lawrence Reed: The Origin, Nature and History of Money
JÄÄB ÄRA!
TÄHELEPANU! Kuna Lawrence Reedi lend tühistati tehnilistel põhjustel siis ei ole tal võimalik Eestit külastada ning tema teisipäevane ettekanne jääb ära. Loodetavasti toimub tema loeng kunagi hiljem. Vabandame ebamugavuste pärast!
Asukoht – Tallinna Inglise Kolledž, Estonia pst. 10 Tallinn
Sel kevadel külastab Baltimaid Foundation for Economic Education, mis on on üks vanimaid ja austatumaid majandusinstituute Ameerika Ühendriikides, president Lawrence W. Reed, kes on ka Michiganis asuva Mackinac Center for Public Policy asutaja ja au-esimees. Ta on üle 1000 kolumni, kümnete teaduslike ja populaarteaduslike artiklite ning viie raamatu autor. Oma ettekandes räägib Lawrence Reed, kuidas raha tekkis loomuliku turuprotsessi käigus, kuidas tuluahned valitsused on läbi aegade tahtnud raha kontrollida ning kirjeldab ka mitut paeluvat ajaloolist raha surma juhtumit ehk hüperinflatsiooni.
Üritus on inglise keeles
Võimalusel registreerida end Facebookis või läbi Mises.EE kontaktilehe.
Neljapäeval 19. aprillil, kell 18:00 – Kapitalipõhine makroökonoomika
Asukoht – Tallinna Inglise Kolledž, Estonia pst. 10 Tallinn
Esialgu Majandusteaduse ABC viimase loenguna kavas olnud ettekanne majandustsüklitest sai veidi laiema mõõtme, kui otsustasime ära tõlkida Auburni Ülikooli majandusprofessori ja Mises’e Instituudi teadlase Roger W. Garrison’i esitluse kapitalipõhisest makroökonoomikast, mis tugineb tema samanimelisele raamatule. Selles annab ta põhjaliku ülevaate teooriast, millele pani aluse Ludwig von Mises ning mida hiljem täiendas viimase õpilane Friedrich Hayek. Kuigi põhivoolu majandusteaduses pole kõnealune teooria suuremat kandepinda leidnud, on selle järgijad suutnud ette näha kõiki viimase saja aasta suurimaid kriise. Seega võiks arvata, et selle põgus tundmine, ei tohiks kellelgi mööda külge maha joosta.
Võimalusel registreerida end Facebookis või läbi Mises.EE kontaktilehe.
2011
Majandusteaduse ABC
Asukoht – Tallinna Inglise Kolledž, Estonia pst. 10 Tallinn
Alates 27. oktoobrist leiab igal teisel neljapäeval kell 18:00 aset loeng kõigile, kes huvituvad majandusest, kuid pole selle teoreetilise poolega varasemalt kokku puutunud. Mises Circle Tallinn liikmete poolt esitatavad ettekanded annavad head alusteadmised majandusprotsesside mõistmiseks, millest on kasu nii igapäevases eraelus kuid mis sobivad ka sobivad edasiseks majandusalaseks õppeks ning lihtsustavad teiste sotsiaalteaduste mõistmist.
Täpsem info ja registreerimine: majandusteadus.wordpress.com
Teisipäeval 17. mail, kell 19 – Patri Friedman: Mere asustamine ja vabadus
Asukoht – Tallinna Inglise Kolledž, Estonia pst. 10 Tallinn
Külas on Patri Friedman (vanaisa Milton Friedman, isa David Friedman), kes soovib ehitada merele linnasid ning seeläbi edendada vabadust. Rohkem infot mere asustamisest (ing.k. seasteading) on võimalik leida vastava instituudi kodulehelt.
Üritus on inglise keeles
Võimalusel registreerida end Facebookis või läbi Mises.EE kontaktilehe.
Neljapäeval, 3. märtsil – AUSTRIA KOOLKONNA KONJUKTUURITEOORIA
Räägime Roger Garrisoni powerpoint esitlust kasutades läbi kuidas Austria koolkond seletab buumide ja masude teket. Suurepärane võimalus majandusega vähe kursis olevatel inimestel teemaga tutvuda.