Haver Järveoja – European Students For Liberty konverentsist

14-16. märtsil toimus Berliinis Humbolti ülikoolis European Students For Liberty  teine üleeuroopaline konverents. Kolme päevasele üritusele oli seekord kogunenud ligi 600 noort kõikjalt Euroopast, lisaks oli osalejaid kohale tulnud ka Tšiilist, USAst ja Jaapanist. Võrdluseks, eelmisel aasta Belgias, Leuvenis toimunud konverentsil osales 395 tudengit.

33 kõneleja seas oli nii akadeemikuid, ettevõtjaid, sotsiaalaktiviste kui ka tudengeid. Boonusena toimus laupäeva õhtul Dorian Electra esinemine ning kõigi üllatuseks laulsid ESFL-i juhatuse liikmed Yael Ossowski ning Gilles Verstraeten oma versiooni David Hasselhoff’i Looking For Freedom’ist. Ühtlasi märgib 2014 ka Berliini müüri langemise 25-ndat aastapäeva.

Esimese päeva tipphetkeks oli Matt Kibbe, FreedomWorks president, plenaarkõne, mis kirjeldas tema teed liberalismini, olles noorena avastanud Rushi vinüülilt pühenduse Ayn Rand-ile. Lisaks esines esimesel päeval oma tuntud headuses Dan Mitchell Cato instituudist, rääkides heaoluriigi mudeli reformimise vajadusest. Mark Valek andis ülevaate finantsturgudel toimuvast praeguse kvantitatiivse lõdvendamise tingimustes. Kuigi ettekanded olid sisukad, peab tõdema, et seoses teemade ja esinejate taustaga tundus esimene päev olevat liiga USA keskne.

10009538_10152301747124371_1494902171_n

Laupäeva hommik algas Humbolti ülikooli professori Charles Blankarti ettekandega „Oil and Vinegar: A Positive Fiscal Theory of the Euro Crisis“, mille võib kokku võtta mõttega, et kui euro jääb püsima, siis Euroopa langeb. Samuti ei olnud Dr. Blankarti arvates põhjust asendada 1998ndal aastal EMS-i EMUga. Hetke sündmuste valguses kogus palju tähelepanu Vera Kichanova ettekanne libertarismist Venemaal. Ettevõtja Susanne Templehof rääkis agorismist ja enda elust ilma sisuliselt toimiva valitsuseta ühiskondades Egiptuses ja Liibüas. Päeva peakõne kuulus Johan Norbergile, Rootsi kirjanikule ja arvamusliidrile, kes rõhutas vabade turgude tähtsust, lisades vaimuka parafraseeringu ühelt Rootsi sotsiaalteadlaselt: „Kui inimesed, kes ei julge ise hammustada omavad koerasid, siis ettevõtjad, kes ei julge turul konkureerida omavad poliitikuid.“ Märkimist väärib ka, et pärastlõunal toimus protestimarss Vene Saatkonna juurde, toetamaks isikuvabadusi Venemaal ja Ukrainas.

10013829_10152301747629371_1433538421_n

Konverentsi lõpetas pühapäeval Tom G. Palmer Atlas Networkist, kuid kahjuks ei olnud võimalust endal viimastest sessioonidest osa võtta. Üldiselt võib konverentsi nimetada edukaks ja arvestades SFL-i viimaste aastate ekspotentsiaalset kasvu nii Euroopas kui ka mujal maailmas ning seda kirjeldamatut tunnet, mis tekib kui viibida ühes ruumis rohkem kui 500 isiku- ja majandusvabadustest hooliva tudengiga, siis võib julgusega öelda, et praegune generatsioon on kõige liberaalsem, mis kunagi eksisteerinud.