N. Stephan Kinsella – “Intellektuaalse omandi vastu”

N. Stephan Kinsella – “Intellektuaalse omandi vastu”

Hetkel, mil inimesed üle maailma tõstavad kisa veebi piraatluse vastu sihitud seadusandluste suunal, on ilmselt äärmiselt sobiv aeg tutvustamaks inimestele Stephan Kinsella nüüdseks juba ligi tosina aasta vanust esseed intellektuaalse omandi olemusest. Vaatamata sellele, et tegemist on lühikese teosega, on see omanud tohutut mõju sellele, kuidas suur osa vaba turu pooldajatest näeb tänasel päeval intellektuaalset omandit.

Kui tänasel päeval kardavad paljud, et nii SOPA kui ka siinsele inimesele lähem ACTA võivad ühel päeval viia nende endi internetivabaduse piiramiseni, siis oma kirjatükis räägib Kinsella sellest, kuidas intellektuaalne omand on koguni kontseptuaalselt vigane. Autor demonstreerib neid fundamentaalseid põhjuseid, miks ei saa patente, autoriõiguseid jms siiski vaadelda kui omandit. Eraomand on ajaloos kujunenud teatud konkreetsetel ajenditel, millele intellektuaalne omand nii nagu seda täna nähakse kuidagi ei vasta ja mitte ükski tsentraalne dokument ei saa seda asjaolu muuta. Veel enam, lugejale saab selgeks, kuidas riiklikud regulatsioonid antud vallas hoopis piiravad inimeste vabadust ning loovust ettevõtluses, saades seeläbi ühiskonnale hoopistükis kahjulikuks.

Loomulikult on sel teemal ka teisigi ning vähem radikaalseid nägemusi, kuid see ei vähenda kõnealuse essee väärtust. Isegi, kui ei nõustuta kõigi autori seisukohtadega, on suur tõenäosus, et kirjatüki lugemine paneb intellektuaalset omandit vähemalt veidi laiemas kontekstis nägema kui seda on tänane muusikatööstuse rahakotikeskne lähenemine.