Mises ennustas ´13 – Osa I

Tänavu kevadel viis Mises Circle Tallinn (MCT) taaskordselt läbi oma ennustusmängu, milles osalejad proovisid ette näha mõningaid arenguid käesoleval aastal. Loodetavasti kujuneb sellest välja ka pikaajalisem traditsioon. Kuigi internetis vabalt kättesaadava ankeedi abil olid osalema kutsutud kõik huvilised, ei näidanud väljaspoolt MCT-d sel korral veel keegi huvi üles. Ehk tulevikus. Siiski saime oma siseringistki kokku tubli osalejate arvu – 7 (mis teadagi on ammustest aegadest peale olnud õnnenumber).

Järgnevate kuude jooksul püüan siin blogis anda ülevaate tehtud prognoosidest. Lisaks saab heidetud väike pilk ka valdkondade spetsialistide tehtud ennustustele aasta alguses. Nii on hea võrrelda MCT liikmete seisukohti teistega. Ja kõige lõpuks, pärast uut aastat, saab tehtud ka kokkuvõte kogu kompotist ja vaadatud, kuidas meil tänavused prognoosid õnnestusid.

_______

Esimeseks vaadeldavaks näitajaks oli meil nisu hind. Kuna nisu on laialt levinud toormeks toiduainetööstuses, saigi see valitud meil toiduhindade indikaatoriks. Kuigi põllumajandussaadustest kasvatatakse igaaastaselt maisi isegi rohkem, on viimasel ka oluline roll biokütuse tööstuses. Kuna nisu on aga küllaltki ühesuguse rakendusega (osa läheb siiski ka loomasöödaks), kasutatakse sellesse investeerimist tihtipeale koguni kaitseks inflatsiooni vastu. Siiski ei tasu seda pidada lollikindlaks lahenduseks, kuna ebatavalised kliimasündmused võivad oluliselt mõjutada nisusaaki. Viimase puhul esineb aga niigi tugevat sesoonsust.

Untitled

MCT liikmete prognoos nisu hinnale oli küllaltki laialivalguv, ulatudes 6-st kuni 8,25 dollarini buššelist. Keskmiseks prognoosiks osutus $7,35 ja mediaan langes $7,32 peale. Kui aasta alguses maksis nisu veidi alla $8 siis võib öelda, et MCT-s oodatakse tänavu mõningast hinnalangust. Siiski ei sisaldanud meie ankeet kellegi prognoosi põhjuseid – ega igaühe subjektiivseid positsioone ei jõuakski läbi töödelda.

Mida prognoosisid tänavuseks aga näiteks suuremad investeerimispangad? Tingituna kehvast maisi saagist Ameerika Ühendriikides, kasvas möödunud aastal nisu kasutus loomasöödana. Analüütikud nägid selle trendi jätkumist ka tänavu. Samal ajal oodati probleemide jätkumist nisu tootmises globaalsel tasandil. Tulenevalt nendest teguritest oodati hindade kasvu aasta alguses, kuid edasist langustrendi läbi ülejäänud aasta. Aastalõpu prognoosid langesid vahemikku $7-$8. Hetkel aga näib, et reaalsus pole olnud sugugi nii must kui oodati. Ka jooksvad prognoosid on järjest paranenud.

16. septembri seisuga maksis nisu $6,44 buššelist.

Mises Circle Tallinnas käib inimesi igasugustelt elualadelt. Käesolevad ennustused ei pretendeeri ekspertarvamusteks, tegemist on lihtsalt seltskondliku meelelahutusega.