Mis on reaalsus? vol. 1

“Reality is that which, when you stop believing in it, doesn’t go away.”
– Philip K. Dick

Kõrgharidusmull

TechCrunch avaldas eile päris huvitava loo PayPal’i kaasasutaja Peter Thiel’i nägemusest, et viimaste aastate kriisini viinud kinnisvaramull, mis ise oli jätkuks sajandi alguse internetimullile on tänaseks asendumas mulliga kõrgharidusmaastikul:

“Like any good bubble, this belief– while rooted in truth– gets pushed to unhealthy levels. Thiel talks about consumption masquerading as investment during the housing bubble, as people would take out speculative interest-only loans to get a bigger house with a pool and tell themselves they were being frugal and saving for retirement. Similarly, the idea that attending Harvard is all about learning? Yeah. No one pays a quarter of a million dollars just to read Chaucer. The implicit promise is that you work hard to get there, and then you are set for life.  It can lead to an unhealthy sense of entitlement. “It’s what you’ve been told all your life, and it’s how schools rationalize a quarter of a million dollars in debt,” Thiel says.

Ouline on meeles pidada, et Eestis omatakse kõrghariduse suhtes küllaltki sarnast arusaama. Kuigi see võib olla väga tore ettekujutus on kõrghariduse eesmärgiks siiski ühiskonnale kasulike inimeste koolitamine, kes reaalses maailmas peavad tööturul ise hakkama saama. Ühe kirju paberi kättesaamine ei taga kellelegi veel midagi vaid seab nende inimeste suhtes pigem veelgi kõrgemad ootused.

Kui mõelda loo mulliaspekti peale, siis meenutagem, et ka siinses uues koalitsioonileppes on sees punkt, et tahetakse suurendada riikliku tellimust kõrgkoolides ehk maksumaksja hakkab rohkem tasuma kõrghariduse ülalpidamisse. Paratamatult tekib aga küsimus, et kuidas riik teab, millise eriala inimesi vaja oleks? Mis juhtub, kui Toompeal täringuid visates pannakse mööda ning koolitatakse töötajaid ametitele, mida siin ei saa olema?

Kummituslinnad Hiinas

Olete kuulnud hirmujutte sellest, kuidas Hiina majandus vallutab maailma? Milles seisneb aga sealne majanduskasv? Mida see tore SKP, millega ollakse alati kergelt valmis riike omavahel võrdlema, reaalselt üldse mõõdab?

Kodune jäätis

Jeffrey Tucker arutleb, mida tähendab fraas “kodune jäätis”:

But it got me thinking. What is real homemade ice cream? Oh, I’ve made it before. It has always struck me that you can’t really make real homemade ice cream with an electric machine. Electricity is so artificial, and if you are going to plug in a machine, in what sense are you actually making the stuff? Pouring ingredients into an electric bucket and waiting isn’t really “making” anything. You might as well let someone else do that and buy it from them. You might as well make a trip to the freezer section of the grocery store.

Järgmisel korral kui ostate poest midagi kodust, mahedat või muidu naturaalset, siis mõelge hoolikalt järele, millega tegelikult tegemist on ning kas teile ikka pakutakse seda, mida silt nii ilusalt ütleb. Inimkond on aastasadade jooksul tulnud pika tee ning lihtsa võileiva tegeminegi eeldab igasugu karja- ja viljakasvatusi mitmelpool eri paikades ning toodetud materjalide transportimist päris põhjaliku tööstustootmise läbinud vahenditega.

Pilvelõhkujaindeks

Kui juba kinnisvara ja mulli teemat sai puudutatud, siis siin on veel veidi mõtteainet tuleviku teemal. Alustuseks Mark Tornton’i kirjutis pilvelõhkujatest ning nende seostest buumidega ja seejärel uurige mõningaid viimaseid uudiseid nagu näiteks see siin saudide kuningliku perekonna plaanidest. Kui juhuslikult pole viitsimist Thorntoni kirjutist täies mahus läbi lugeda, siis võib vaadata/kuulata ka seda kerget 30 minuti pikkust ettekannet samal teemal.