Mis on reaalsus vol. 4

“Reality is determined not by what scientists or anyone else says or believes but by what the evidence reveals to us.”
– Alan Hale

TEHTUD! “Tasuta” ühistransport tuleb

Nagu aimatud läkski Tallinna Linnavalitsuse korraldatud populistlikult ülesehitatud küsitlus ühistranspordist vastavalt ootustele. 20%-st hääletama läinud linna elanikest tervelt 75% arvas, et nemad toetavad tasuta bussiga sõitmist. No aga ega muudki ju polnudki oodata, kui pöörata pilk sellele, et hääletusjaamad olid seatud, kas ostukeskuste bussipeatuste poolsete sissekäikude juurde või koguni ühistransporti enda pardale. Ja eks eelnevalt tehti niisamagi vägevat promo kampaaniat:

Ja kuigi esitatud idee vajakajäämistele pöörati tähelepanu mitmelt poolt, viidates nii puudujääkidele eelnevas arutelus kui ka laialt levinud müütidele, mida kasutati isegi reklaamikampaanias, ning mis oleks sellest tulenevalt kindlasti vastuseid tahtnud, oli ainus saadud tagasiside võimudelt see, et sisuliselt ei muutu midagi. Ei püütud kuidagi pöörata pilku selleski suunas, et juba pikemat aega on ühistranspordi kasutamine niikuinii vähenenud. Keskenduti vaid lihtlabaselt säravate fraasidega täidetud loosungitele.

Aga, mida siin ikka halada, demokraatia juba on kord selline huvitav loom, mis kipub pakkuma seda, mida tegelikult inimesed ehk ei tahagi. Sellele pöörab tähelepanu ka üle lahe hõimukaaslane Henri Heikkinen:

Demokratiahan on vain malli, jossa jokainen henkilö ja hänen omaisuutensa tulee kaikkien muiden mielivallan armoille. Syntyy sairas illuusio yhteisestä, ja ihmiset ryhtyvät kamppailemaan saadakseen isomman potin ”yhteisestä” kakusta. A ja B lyöttäytyvät yhteen C:n huijaamiseksi, C ja A liittyvät huijatakseen B:tä, ja siten B ja C juonittelevat A:ta vastaan jne.

Jalgratta leiutamine NBAs

Vahel on lihtsalt hämmastav, kuidas inimesed istuvad kinni oma traditsioonides ning ei märka, et nende hädad on põhjustatud just nende igandite poolt, millest nad pole võimelised kaugemale nägema. Näiteks leidis möödunud suvel ja sügisel Ameerika korvpalliliigas NBA aset tööseisak, kuna suurem osa klubidest olid rasketes majandusoludes hakanud kandma tõsiseid kahjumeid ning omanikud soovisid teiste reformide kõrval muuta olukorra parandamiseks klubide ja mängijate vahelist tulujaotust.

Sisuliselt oli tegemist jätkuga juba tosina aasta eest aset leidnud tööseisakule, millest räägiti veel tagantjärgi, et nii mõnigi probleem jäi tegelikult lahendamata. Samad jutud jäid liikvele nüüdki. Sellisel juhul peaks automaatselt tekkima küsimus fundamentaalse vea suunal terves ärimudelis, kui juba kahe kümnendi jooksul ei suudeta olukorda parandada. Vahepealsetel buumiaastatel võis kõik tip-top tunduda, kuid nii kui üldine majanduskeskkond kiskus viltu, hakkasid probleemid jälle esile kerkima.

Nüüd järsku on aga avastatud täiesti uus lähenemissuund, mis tegelikult on peaaegu igal spordialal juba ammu olemas ning mis võibki olla reaalseks lahenduseks sellisel tasemel, et varasemate tööseisakute keskmes olnud tulujaotus kaob üldse raskuste keskmest:

The Beat – Sponsorship on Jerseys: 20120326_BEAT_B_SEGMENT.nba

Microsoft ja rahvusvaheline kaubandus

Juba aastakümneid tehnoloogia valdkonda edendanud Microsoft avaldas hiljuti oma värskeima arendusprojekti, mis võib tulevikus tuua kaasa põhimõttelise revoltsiooni selles, kuidas me üldse maailma tajume. Proovige ettekujutada, mida võib tähendada ülemaailmsele suhtlemisele ja sellest tulenevalt ärile programmijupp, mis sisuliselt vabastab inimesed keeltebarjääridest:

Now imagine this tech in a two-way setup. You speak into your smartphone, and it comes out in their language. Then, the person you’re talking to speaks into your smartphone and their voice comes out in your language. A couple of years ago, Microsoft demoed phones that could translate phone calls in near-real-time; you could call someone half way across the world, and even if you don’t have a common language you can still communicate.

Ametiühingute illusioonid

Hiljuti aset leidnud õpetajate streigi toetamise lipu all tegid pausi oma töös ka mitmed teised ametiühingud. Loomulikult haaras koheselt sõna ka härra Taliga, kes hõiskas, et küll neil on ikka ühiskonnas kõva toetus. Paraku tuleb tõdeda, et nii roosiliselt ei tasuks siiski asju vaadata. Nagu varasem on näidanud, siis pole see siinse rahva ilmselge vähemuse huve esindava liidu kisa kellelegi väga korda läinud ning vaevalt oli selgi korral midagi teisiti. Inimsed pöörasid lihtsalt tähelepanu õpetajatele kuna nende lapsed ei pidanud kolm päeva järjest koolis käima. Pidada seda aga mingiks fundamentaalseks omaduseks laiemas plaanis on kahtlemata populistlikult eksitav. Eks Taliga sõnavõtud on viimasel ajal üldse selles suunas läinud, et kui keegigi kusagil võtab kritiseerivalt sõna teemal, mis on ametiühingute loosungitele lähedane, siis üritatakse ennast selle sõnumi külge pookida ning tekkivat vastukaja enda suunalise toetusena kajastada.

Kuidagi tuleb ju näitadata, et tegemist pole marginaalse grupiga.

Wikileaks – milleks?!

Vahel surfad uudistes ja satud otsa lugudele, mis peaksid panema igaühe tõsiselt kahtlema vähemalt demokraatlikult valitud rahvaesindajate kompetentsis kui isegi mitte intelligentsuses. Samuti tekib küsimus, et kas üldse on vaja nii tõsiseid kontrollimehhanisme poliitikute tegemistele, kui nad ise kõike lausa muuseas avalikkusele hambusse loobivad. Milleks meile häkkerid ja Wikileaks kui küllaltki püsiva regulaarsusega saab niisamagi lugeda sellistest seikadest, nagu esindatud näiteks väljaande Foreign Policy veergudel.

Need tüübid ju ei õpi kunagi.