Misese Instituudi menüü 2012

Ludwig von Mises’e Instituut on 1982. aastal Auburnis Alabama osariigis asutatud maailma juhtiv vabaturumajandust edendav akadeemiline asutus. Instituut keskendub majandusteooria ja poliitfilosoofia õpetamisele ja arendamisele, lähtudes subjektiivse väärtusteooria rajaja Carl Menger’i poolt algatatud Austria majanduskoolkonna traditsioonidest. Selle suuna tuntuimateks esindajateks on austria päritolu Ludwig von Mises ning Friedrich August von Hayek ja ameeriklane Murray N. Rothbard. Tänasel päeval on läbi erinevate projektide instituudiga seotud üle 300 teadlase. Avaldatud on sadu raamatuid, tuhandeid tunde audio- ja videomaterjale loengutest, perioodikat ja palju muud, millest suur osa on internetis täiesti tasuta kättesaadav. Möödunud aastal avati ka veebipõhine Mises’e Akadeemia, kus soovijad saavad oma teadmiste täiendamiseks osaleda veebikursustel.

Eelneva kõrval korraldatakse kas instituudis kohapeal või selle eestvedamisel mujal maailmas erinevaid konverentse ning regulaarseid kokkusaamisi. Ürituste sisu katab alates sissejuhatavatest loengutest keskkooliõpilastele kuni akadeemiliste seminarideni juba kraadi omandanud teadlastele. Laias laastus võib öelda, et midagi pakutakse igaühele sõltumata konkreetse inimese professionaalsest kvalifikatsioonist. Siiski tasuvad eraldi ära märkimist kaks igal aastal aset leidvat üritust, mis võiksid huvi pakkuda igaühele, kes tunneb huvi vaba turu toimemehhanismide vastu.

Austria Õpetlaste Konverents (Austrian Scholars Conference)

Vaatamata kõrgelennulisele nimele peaks selle kolmepäevase ürituse sisu olema seeditav enamusele. Kuigi seal käsitletakse ka varasemaid koolkonnapõhiseid teadmisi eeldavaid teemasid, esitatakse seal sageli ka mitmeid täiesti iseseisvaid töid ja ideid, mis katavad väga erinevaid eluvaldkondi. Majandusteooria kõrvalt lahatakse ajaloolisi seiku, analüüsitakse ilukirjandust, käsitletakse juba meie seast lahkunud teadlaste elulugusid, kuid diskuteeritakse ka filosoofiliste kontseptsioonide teemal. Austria koolkonna säravaimate esindajate kõrval tuuakse kohale mitmeid uusi nägusidki, kes viimaste aastate jooksul mõne huvitava tööga hakkama saanud.

Tänavune konverents algab juba homme 8. märtsil, kuid see, ei tähenda, et asja vastu huvi tundjad millestki ilma peaksid jääma. Nagu on viimastel aastatel kombeks saanud, tehakse esinemistest MisesTV abiga otseülekanded ning salvestised pannakse hiljem üles interneti, kus nad on kõigile tasuta kättesaadavad. See tähendab, et on võimalik saada kätte kogu ürituse sisu ilma, et peaks oma kodu mugavustest lahkuma.

Mises’e Ülikool (Mises University)

Kui eelnevalt mainitud teaduskonverentsile on ehk juba liiga hilja hakata kohapeale sõitma, siis toimub igal aastal teinegi üritus, millest osavõtmiseks ei ole veel hilja. Seekord on juttu juulikuu lõpus aset leidvast nädala pikkusest suveülikoolist, mis on tõenäoliselt parim võimalus teha sügavamat tutvust vabaturumajanduse õpetusega. Pakkudes baasteadmisi rakendavaid reaalse elu analüüse ning teoreetilisi mõttekäike on ürituse programm eelkõige ülesehitatud suunitlusega valdkonnaga alles tutvust tegevatele õppuritele, kuid omad väärtused peituvad ka teistele. Tegemist on ainulaadse võimalusega luua mitmeid kontakte nii instituudiga seotud teadlastega kui ka üle maailma välja valitud sadade noortega, kes on alles oma karjääri ning teadustee alguses. Loengute vahel ning õhtusel ajal aset leidvad diskussioonid, kus õppejõud vastavad meelsasti küsimustele on sama hindamatud kui vabal ajal aset leidvad iseorganiseeruvad grupiettevõtmised. Põgusat kokkuvõtet möödunud suvisest kursusest võib lugeda selle sama blogi lehekülgedelt – Suvepuhkus majandusteadusega.

Erinevatel aastatel on suvekoolist osa võtnud ka mitmed eestlased ning veel on küllalt aega, et seda nimekirja omalt poolt pikendada. 6. aprilliks tuleb vaid esitada oma sooviavaldus, õpitulemuste väljavõte, üliõpilaspileti koopia ja soovituskiri ning jääda lootma parimat. Kusjuures, valituks osutunutele pakutakse Auburnis tasuta elamist ning toitlustust. Huvi korral on soovitav osalemist üritada võimalikult varakult, sest praktika näitab, et iga aastaga on üha rohkem kandideerijaid. Küsimuste ja muuga võib loomulikult pöörduda ka mises.ee poole. Aitame heameelega, et ka siit mailt sirguks tulevikus tublisid vabaturumajanduse kaitsjaid.

Nüüd aga kiirelt poodi popcorni ja limpsi ostma, sest esimesed Õpetlaste Konverentsi ülekanded algavad juba päeva pärast 😉