Asutati Misese Instituut

1982. aastal Ameerika Ühendriikides asutatud Misese Instituut ja selle teadlaste tegevus on praeguses majanduskriisis pälvinud üha suuremat tähelepanu ja selle tulemusena on üle maailma loodud mitmeid sarnaseid asutusi. Nüüd on kord Eesti käes. Avardamaks inimeste silmaringi libertaalse maailmavaate suhtes ja harimaks neid kõigile olulistel majandusteemadel asutasime juuni lõpus Sihtasutuse Misese Instituut. Instituudi asutajateks oli 2009. aasta lõpust tegutsenud Mises Circle Tallinna klubi 10 liiget. Instituut on poliitiliselt sõltumatu ja tegutseb täielikult erarahastamise toel.

Instituudi eesmärgiks on Austria majanduskoolkonna mõtteviisi ja liberaalse maailmavaate tutvustamine ja edendamine Eestis. Oma eesmärkide saavutamiseks avaldab instituut regulaarselt artikleid oma veebisaidil Mises.ee. Lisaks korraldatakse konverentse, kursuseid ja loenguid ning kirjastatakse üldharivaid raamatuid.

Instituudi juhatusse valiti Paul Vahur. Instituudi juhtimist kavandab ja kontrollib kolmeliikmeline nõukogu, kuhu kuuluvad Risto Sverdlik, Urmas Järve ja Paul Keres.

Misese Instituut on nime saanud Austria majandusteadlase Ludwig von Misese järgi, kelle suurimaks panuseks oli majanduskriiside põhjuste selgitamine ja miks on majanduse riiklik juhtimine määratud läbikukkumisele. Esimene Misese Instituut asutati 1982 USAs. Nende eduka tegevuse mõjul on viimastel aastatel asutatud samanimelisi organisatsioone Poolas, Brasiilias, Rootsis, Kanadas ja teistes maades.

Instituudi esimene seminar “Tsentraliseerimine teoorias ja praktikas” leiab aset juba eeloleval neljapäeval, 12. juulil kell 18.30 LHV Panga kliendikontoris. Ingliskeelse seminari peaesinejaks on Eestit ka varem külastanud Daniel Mitchell, kes hiljuti kritiseeris teravalt Paul Krugmani Eestit käsitlevaid kirjutisi. Daniel Mitchell on USAs tegutseva Cato instituudi vanemteadur rahvusvahelise maksunduse alal.