Mises ennustas ´13 – Osa III

Käesolev lugu on järg postitusele Mises Ennustas ´13 – Osa II.

Järgmiseks vaadeldavaks näitajaks sobis suurepäraselt nafta ehk “must kuld” – ühest küljest hinnatud kui väärismetall, teisest jälle igapäevaselt vajatud kui nisu. Olles meie üheks peamiseks energiaallikaks ja muidu toormeks töötlevas tööstuses, on nafta tänases majanduses üks hinnatumaid ressursse. Eks see ole ka põhjuseks, miks see ‘must aine’ on olnud loendamatute rahvusvaheliste konfliktide keskmes. Ja kuigi naftatootmise tipust on räägitud juba viimased 50 aastat, ei ole reaalsuses seda ilmselt lähiajal oodata. Kui siis välja arvata Norra riigi toodangus, kes ei suuda juba mõnda aega oma sihte täita. Uued tehnoloogiad, mis võimaldavad puurida sügavamale, ja aegamisi uute naftaväljade avastamine võimaldavad ilmselt veel mõndagi aega teenindada ka jõudsalt kasvavate arengumaade nõudlust.

Enam kui naftatoodangu tipu lähenemine on see viimane asjaolu ilmselt ka põhjuseks, miks nafta on viimastel kümnenditel püsivalt kallinenud. Kuigi majanduskriis tõi kaasa mõningase languse nafta tootmise mahtudes, on viimastel aastatel püstitatud taas uusi rekordeid. Üheks suuremaiks probleemiks võib tänasel päeval pidada hoopis nafta kvaliteeti, mis tekitab raskusi säästlike poliitikate keerisesse sattunud rafineerimistehastele. Mõningast survet nafta hinnale tekitavad ka jätkuvad konfliktid Lähis-Idas ja poliitiline ebastabiilsus Aafrikas.

Untitled

Praeguses hinnatrendis ei näe tänavu erilist muutust ka MCT liikmed, oodates aastalõpu Brenti hinnaks $104,1 barrelist. Kui välja arvata üksikud erandid, mis pakuvad naftale järsku hinnatõusu. Sellest võib järeldada ka, et käesolevaks aastaks oodatakse küllaltki stabiilset majanduskliimat. Aga nendest konkreetsetest prognoosidest juba hiljem.

Küllaltki üllatustevaeset aastat ootasid möödunud detsembris ka analüütikud, pakkudes ootuste vahemikuks $80-$115. Deutsche Banki järgi võiks aga optimistilikeimate ja pessimistlikeimate prognooside erinevus olla koguni $50. Kui aga MCT julgemad liikmed ootasid järsku hinnatõusu, siis Deutsche Banki arvates võiks oodata pigem olulist korrektsiooni alla poole. Senise nafta hinna käekäigu järgi võib aga öelda, et täpsemad on olnud sündmustevaest aastat lubanud inimesed.

Esmaspäeval 7. oktoobril sulgus Brenti nafta $109,7 barrelist.

Mises Circle Tallinnas käib inimesi igasugustelt elualadelt. Käesolevad ennustused ei pretendeeri ekspertarvamusteks, tegemist on lihtsalt seltskondliku meelelahutusega.