Mises ennustas ´13 – Osa V

Käesolev lugu on järg postitusele Mises Ennustas ´13 – Osa IV.

Nagu lubatud, siis siin ongi ülevaade MCT tehtud ennustusest tänavuste kohalike omavalitsuste hääletuse osas. Et mitte asja liiga keeruliseks ajada, otsustasime piirduda lihtsalt Tallinnaga kui kõige suurema ja ühtlasi ka kõige olulisema omavalitsusega.

Kuna viimastel nädalatel on meedias valimisi iga nurga alt lahatud, siis ma ei arva, et tasuks hakata siinseid lugejaid veel mingi täiendava analüüsiga koormama. Seda enam, et igasuguseid majanduslike mõjude hinnanguid on ilmselgelt vara teha. Pole ju meil veel aimugi, mida uusvana võim kavatseb ette võtta. Teisest küljest ongi selline teadmatus parim kirjeldus, mida võib Keskerakonna macchiavellilikult populistlike poliitikate kohta öelda.

Clipboard01

Ühe erandiga ei julgenud keegi MCT liikmetest ennustada Keskerakonna ainuvõimu kukkumist. Kui keskmine prognoos jäi minimaalse ülekaalu säilitamise juurde, siis paar liiget said isegi reaalsuseks osutunud 46 kohale päris lähedale. Tõlgendusi tehtud ennustustele võib anda mitmesuguseid. Võib väita, et sai ettenähtud seni Tallinnas opositsioonis istunud erakondade suutmatust tugevate tulemusteni viivaid kampaaniaid organiseerida. Samas võiks aga väita, et ei suudetud ette näha Keskerakonna jõulist kampaaniat vastaste seljatamiseks. Kindlalt saab aga ehk öelda vaid seda, et aasta alguses ebatõenäolisena tundunud Keskerakonna võimukaotus jäigi sündimata.

Tallinna valimiste tulemus polnud aga ainus poliitiline prognoos, mida sai tehtud. Huvitava jätkuna toimunud rahvahääletusele sai hinnatud ka erakondade võimalikku populaarsuse pingerida aasta lõpus. Ja kuigi Keskerakonna oodatud tugev resultaat Tallinnas teostus, nähti selle mõju suuremas plaanis hoopis teistmoodi. Osaliselt ilmselt kasvõi seetõttu, et kohalike omavalitsuste volikogude ja peagi taasotsustatava riigikogu koosseisu määramisel mängivad rolli erinevad valijaskonnad. Aga ka asjaolu, et riigikogu valimistel kohalike omavalitsuste valimisliidud ei osale.

Andes pingereas 4 punkti esimese koha saanule, 3 punkti teisele jne, saame järgmise tulemuse:

  1. Sotsiaaldemokraadid – 3,43
  2. Reformierakond – 2,86
  3. Keskerakond – 2,57
  4. Isamaa ja Res Publica Liit – 1,14

Soovi korral võinuks ka väiksemaid üritajaid pakkuda, kuid MCT liikmed ei uskunud, et keegi neist võiks aasta lõpuks nelja populaarseima erakonna sekka mahtuda. Kusjuures IRL oli ainus erakond, kes ei saanud ühtegi esimese ega teise koha häält. Võimalik, et viimase rahvahääletuse põhjal tuleks seisukohad ümber hinnata, kuid eks seda tagantjärgi tarkust saame tõdeda juba uuel aastal.

Ja lõpetuseks – naljaga pooleks sai küsitud ka arvamust, kas Andrus Ansip püsib aasta lõpuni peaministri toolil, ning kõik seitse ennustajat leidsid, et ega ta sealt kuhugi ei liigu.

Mises Circle Tallinnas käib inimesi igasugustelt elualadelt. Käesolevad ennustused ei pretendeeri ekspertarvamusteks, tegemist on lihtsalt seltskondliku meelelahutusega.