Mises ennustas ´13 – Osa IV

Käesolev lugu on järg postitusele Mises Ennustas ´13 – Osa III.

Kui kulla ja naftaga sai juba järgneva teema lähedale hiilitud, siis tuleb tunnistada, et loomulikult ei saanud me üle ega ümber ka dollari ja euro vahelise vahetuskursi prognoosimisest. Kui veel möödunud sajandi alguses, oli kuld rahvusvaheliselt kasutusel kui raha tagatisvara, siis tänaseks pole sellest enam midagi säilinud. Pole muud kui kahtlus, et hiinlased võivad tahta vana korra juurde tagasi pöörduda. Teatud mööndustega võib praegu rääkida vaid dollari tagatusest naftaga. Seevastu poliitiliselt oluliselt piiratuma juhtimisega euro asub oma olemuselt palju lähemal klassikalisele kullastandardile.

Suuresti mõjutab tänapäeval siiski valuutade tugevust keskpankade rahatrükk, intressimäärade poliitika ja valitsuste võlakirjade müük. Kuna ei ole näha, et kiputaks väga oma võlakoormaid piirama, rääkimata ringlusesse paisatud raha tagasivõtmisest, võib öelda, et sisuliselt käib võistlus vääringute nõrgendamise peale. Pealegi on nõrk valuuta ju konkurentsieeliseks väliskaubanduses.

Clipboard01

MCT ootused dollari ja euro kursile käesolevaks aastaks viitavad dollari tugevnemisele. Kui aasta alguses maksis üks euro üle $1.32, siis keskmiseks ennustuseks kujunes $1.28. Kui viimastel kuudel on dollar euro suhtes aga kindlalt nõrgenenud, siis nüüd saab olema huvitav jälgida, kuidas mõjub sellele järjekordne Ameerika Ühendriikide võlalae tõstmine. Ja kuidas vastab Euroopa?

Clipboard02

Rääkides rahast võib kohe ära mainida, et sai prognoositud ka 6-kuu Euribori. Arvestades tänast majanduskeskkonda ja endiselt ähmaseid tuleviku perspektiive, ei tasu ilmselt oodata, et Euroopa Keskpank niipea oma intressipoliitikat oluliselt muudaks. Samuti on raske ette kujutada, et Euribor tänaselt tasemelt üldse väga enam kuhugi edasi langeda saaks. Kuigi paar MCT liiget ootavad siiski kerget intressitõusu, jäi keskmine hinnang 0,36% peale. See on veidi kõrgem aasta alguse tasemest 0,32%.

Järgmisel nädalal aga juba valimiste eri – mida ennustas MCT ja kui täppi läks.

Mises Circle Tallinnas käib inimesi igasugustelt elualadelt. Käesolevad ennustused ei pretendeeri ekspertarvamusteks, tegemist on lihtsalt seltskondliku meelelahutusega.