Kust leida majanduslikku ja poliitfilosoofilist haridust?

Natuke rohkem kui kuu aega tagasi asutati Saksamaal järjekordne Misese nime kandev instituut – Ludwig von Mises Institut Deutschland. Misese Instituut tervitab oma nimekaimu loomist saksakeelses kultuuriruumis ning on kindel, et see toob kaasa Ludwig von Misese õpetust järgiva austria koolkonna poolt viljeletava liberaal-libertaalse majandus- ja ühiskonnaõpetuse laiema leviku Euroopa südames.  Avaldame siinkohal tõlgituna Ludwig von Mises Institut Deutschland akadeemilisse nõukokku kuuluva Hans-Hermann Hoppe sõnumi seoses instituudi asutamisega.  Professor Hoppe on juhtiv teadur Ludwig von Mises Instituudis (Auburn, Alabama) ning Omandi ja Vabaduse Ühingu (Property and Freedom Society) asutaja ja president. Ta on Austria majanduskoolkonda kuuluv libertaalne filosoof. Tema tuntuim teos on “Demokraatia: luhtunud jumal” (Democracy: the God That Failed). Lisainfo prof. dr. Hans-Hermann Hoppe kohta: HansHoppe.com ja Propertyandfreedom.org.

Hans-Hermann Hoppe pöördumine avaldati Mises Institut Deutschland veebilehel 23. oktoobril 2012.

https://i0.wp.com/www.misesde.org/wordpress/wp-content/uploads/2012/10/Hans_Hermann_Hoppe4.jpgTäpselt 100 aasta eest ilmus Ludwig von Misese  „Theorie des Geldes und der Umlaufsmittel“ („Raha- ja käibevahenditeooria“, inglise keeles Theory of Money and Credit). Kes on seda raamatut uurinud, suutnuks, nii nagu Mises ise, ette näha mitte ainult 30ndate maailmamajanduskriisi, vaid ka tänapäevast kriisi, ja arvestades kestvat raha- ja krediidiekspansiooni poliitikat, saab ta aru, et õige varsti seisab meil ees veelgi suurem kriis.

90 aasta eest ilmus Misese raamat „Die Gemeinwirtschaft: Untersuchungen über den Sozialismus“ („Ühismajandus: Uurimus sotsialismist“, inglise keeles Socialism: An Economic and Sociological Analysis), milles ta ennustas “suure kommunistliku eksperimendi” kokkukukkumist, sest sotsialismis pole majandusarvestus võimalik.

Ja enam kui 70 aasta eest ilmus Misese monumentaalne peateos „Nationalökonomie: Theorie des Handels und Wirtschaftens“ („Majandus: Kaubanduse ja majandamise teooria“, inglise keeles Human Action). Selles töös, mis on senimaani kahtlemata üldse suurim saavutus majandusmõttes, ei esitlenud Mises mitte ainult integreeritud terviklikku lähenemist kogu majanduslikule teadmusele, seal hulgas majandusteaduse kui “tegutsemise loogika” (prakseoloogia) filosoofilis-epistemoloogilised alused ja kriitika selle igale kaasaegsele metoodilis-metodoloogilisele eksiteele: historitsism, positivism ja falsifikatsioon, ökonomeetria ja matemaatiline majandusteadus. Vaid see töö oli ja on veelgi enam samaaegselt kapitalismi ehk vabaturumajanduse manifest – ja see oli ja on parim vastus Karl Marxile ning hävitab intellektuaalselt kõik etatismi (riigiusk, sks.k. Etatismus) ja sotsialismi vormid.

Siiski Misest ei õpitud, vaid ignoreeriti, mõnitati ning neeti. Ja kaasaegne ülikoolide akadeemiline rahvamajandusõpetus, nii nagu teda Saksamaal ja peaaegu igal pool maailmas õpetatakse, on muutunud Misese poolt näidatud eksiteede najal aina enam üheks poliitikute klassi ja nende kasvavate hullumeelsete “sotsiaaltehnoloogiliste” ambitsioonide ühtemoodi ülbeks ja ignorantseks intellektuaalseks toeks või siis ebaoluliseks ja mõttetuks matemaatiliseks mänguks.

Kes veel tänasel päeval majanduslikku ja poliitfilosoofilist haridust ja selgust otsib, peab ringi vaatama mujal, väljaspool ülikoole ja peavoolumeediat. Selleks otstarbeks ongi olemas Mises Institut Deutschland.